Pēc Patmalnieku ģimenes stipendijas pasniegšanas. No kreisās: LU fonda valdes priekšsēdētājs prof. Ivars Lācis, stipendijas saņēmēja Tama Kanematsu (Tama Kanematsu) no Tojohaši Tehnoloģiju Universitātes Japānā, stipendijas saņēmējs Taiši Masumitsu (Taishi Masumitsu) no Čibas Universitātes Japānā, stipendijas saņēmēja Sāra Pattersone (Sara Patterson) no Vašingtonas Universitātes Amerikas Savienotajās Valstīs un Patmalnieku ģimenes pārstāve prof. Anja Hurlberta (Anya Hurlbert). Foto no LU fonda privātā arhīva.

Jūlija sākumā Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā centra Dabas mājā norisinājās 25. Starptautiskās krāsu redzes biedrības simpozijs “ICVS 2019”, kuru organizēja LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF) Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa un LU Cietvielu fizikas institūts, uzņemot viesos ekspertus no visas pasaules un referātu sesijās pievēršoties krāsu redzes tematikai. Labāko referātu autori noslēgumā tika apbalvoti ar īpašu stipendiju.

Šogad no 5. līdz 9. jūlijam par simpozija norises vietu tika izvēlēta Rīga, krāsu redzes ekspertus no visas pasaules pulcējot LU Akadēmiskā centra Dabas mājā. “ICVS 2019” piedalījās 167 dalībnieki no 20 pasaules valstīm. Starptautiskā krāsu redzes biedrība (ICVS) ir starptautiska fiziķu, optometristu, fiziologu, psihologu, oftalmologu un redzes zinātnieku apvienība, kas pēta dažādus krāsu redzes aspektus un krāsu uztveres traucējumus. Reizi divos gados biedrība organizē ICVS simpoziju, kura laikā īpaši pievēršas nozarē aktuāliem jautājumiem, atspoguļojot krāsu redzes tematikas daudzšķautņainību. Biedrībā līdzdarbojas arī LU FMOF Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas pētnieki, lai kopīgi attīstītu krāsu redzes pētniecību starptautiskā līmenī. Pašlaik LU FMOF ir vienīgā vieta, kur Baltijas valstīs ir iespējams studēt optometriju kā bakalaura, tā maģistra studiju līmenī. Viens no unikālās studiju programmas pamatlicējiem bija prof. Ivars Lācis.

ICVS 2019 simpozijā piedalījās arī latviešu izcelsmes Ņūkāslas Universitātes profesore Anja Hurlberta (Anya Hurlbert), kura, apvienojot savas plašās zināšanas fizikā, medicīnā un neirozinātnē, nodarbojas ar cilvēka krāsu redzes uztveres pētniecību. Profesores mamma Janīna Patmalnieks, būdama vēl bērns, kopā ar ģimeni 1944. gadā devās bēgļu gaitās uz Lielbritāniju, kur dzīvo vēl joprojām. Simpozija “ICVS 2019” norise Rīgā ģimenei pavēra jaunas sadarbības iespējas ar Latviju. Patmalnieku ģimene parūpējās par īpašu notikumu “ICVS 2019” noslēgumā – ar ziedojumu 2 000 EUR apmērā, sadarbībā ar LU fondu, tika pasniegta “Patmalnieku ģimenes stipendija”, kuru simpozija apmeklējuma izdevumu segšanai ieguva četri simpozija dalībnieki, jaunie pētnieki – Parja Mehrani (Paria Mehrani) no Jorkas Universitātes Kanādā, Taiši Masumitsu (Taishi Masumitsu) no Čibas Universitātes Japānā, Sāra Pattersone (Sara Patterson) no Vašingtonas Universitātes Amerikas Savienotajās Valstīs un Tama Kanematsu (Tama Kanematsu) no Tojohaši Tehnoloģiju Universitātes Japānā. Ziedojumu pārvalda LU fonds.

Jautāta par motivāciju ziedot, profesore A. Hurlberta stāsta: “Savu studiju un karjeras laikā man ir laimējies iegūt dažāda veida atbalstu, tai skaitā prestižo Maršala stipendiju.” Turklāt prof. Hurlberta uzsver, ka, viņasprāt, “nav nekā labākā, kā palīdzēt cilvēkiem, jo īpaši jauniešiem, jo viņi ir nākotnes veidotāji un paaudze, kas šo pasauli padarīs par labāku vietu mums visiem. Es uzskatu, ka augstākajai izglītībai ir būtiska loma sabiedrības attīstībā, savukārt filantropijai ir liela nozīmei augstākās izglītības atbalstīšanā”. Turklāt prof. Hurlberta akcentē, ka investīcija cilvēkos ir viens no visvērtīgākajiem ieguldījumiem, kas vienmēr dod atpakaļ labumu visai sabiedrībai.

Prof. A. Hurlberta ar prieku aicina jauniešus studēt dabaszinātnes un izzināt dažādas likumsakarības:  “Šī zinātnes joma ir aizraujoša – tā balstās uz fiziku un matemātiku, bet galu galā atklāj cilvēces noslēpumus, pētot cilvēka smadzenes, kā tās strādā, kas atšķir vienu cilvēku no otra. Tas ir brīnišķīgs dažādu zinātnisko jomu apvienojums, kas meklē atbildi uz jautājumu, kas cilvēku padara par cilvēku.”

“ICVS 2019” noslēguma pasākumā LU fonda valdes priekšsēdētājs prof. Ivars Lācis pateicās Patmalnieku ģimenei par ieguldījumu augstākās izglītības, jo īpaši fizikas un redzes zinātnes jomas, atbalstīšanā un stiprināšanā.

Ar pilnu notikušo lasījumu programmu var iepazīties oficiālajā ICVS 2019 tīmekļvietnē .

Par Latvijas Universitātes fondu

Jau kopš 2004. gada Latvijas Universitātes fonds nodrošina iespēju mecenātiem un sadarbības partneriem atbalstīt gan LU, gan citas vadošās Latvijas augstskolas, tā investējot Latvijas nākotnē. LU fonda prioritātes ir atbalstīt izcilākos studentus un pētniekus, veicināt modernas mācību vides izveidi, kā arī universitātes ēku būvi un rekonstrukciju.

Dalīties